Основният проблем при зависимостите е ниска самооценка и липса на вяра в себе си. Как да разпознаеш, че си емоционално зависима?
- Имаш нужда да контролираш партньора;
- Изпитваш ревност;
- Изпитваш недоволство, ако не прекарваш времето заедно с него;
- Не обръщаш внимание на собствения си живот, всички мисли са насочени за проблемите на партньора;
- Често говориш за него;
- Виждаш само хубавите му черти, не забелязваш недостатъците;
- Не можеш да го забравиш след раздялата;
- Не чувстваш свързаност между вас, но оставаш в тези отношения ,,Ами той ме обърква, говори ми колко ме обича, колко съм му важна, а после изчезва.
"ИМАМЕ ЛИ ВРЪЗКА, НЯМАМЕ ЛИ? НЕ МОГА ДА ГО ЗАБРАВЯ!!!
Обичта не е само думи, тя е и действие. Когато нараняването те привързва, още повече към този, който те е наранил, то трябва да лекуваш вътрешните конфликти, да възстановиш връзката със себе си и да продължиш напред. Обърни внимание на емоциите си! Какво ти дава и какво ти вземат тези отношения?
Ако човек не желае връзка, а иска да погали егото си действа по този начин: съблазняване, отдръпване и контрол, да провери дали още е желан, дали още има зависимост другия към него. Това държание е показател за страхове, обърканост и емоционална незрялост. Прикриване на ниската си самооценка зад голямото си его. Трудно може да се изгради връзка с такъв човек, освен, ако не избереш да си в ролята на жертва.
Човек не се влюбва конкретно в другия, а в представите и фантазиите за него, идеализира го. Постарай се да прекарваш повече време без него. Тази любов, която я пазиш за него я дай на себе си. Имай достойнството и уважението да прекъснеш тази игра. Трябва да повярваш, че заслужаваш истинска връзка, в която да се чувстваш обичана, за да пуснеш по лесно зависимостта.
Обичай себе си и спри мазохизма! Щастието не зависи от никой друг, то е вътре в теб.